Aktualności

CPPC zablokowało inwestycje w szybki internet dla obywateli w ramach projektów UE

Komunikat dotyczy dotychczasowych wyroków w sprawie skarg kasacyjnych złożonych przez CPPC do NSA, po tym jak firma Saber wygrała sprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (WSA).


Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), działające pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji, po raz kolejny zablokowało realizację kluczowych projektów, które miały na celu budowę sieci telekomunikacyjnych i poprawę dostępu do internetu dla obywateli wykluczonych cyfrowo. Decyzje te uniemożliwiają podpisanie umów na realizację projektów mających na celu osiągnięcie strategicznych celów FERC.


Firma Saber wyraża zaskoczenie nie tylko wyrokami wydanymi przez NSA, ale także ustnym uzasadnieniem przedstawionym podczas posiedzenia. Mimo iż spółka dostarczyła pełną wymaganą dokumentację, zgodnie ze wszystkimi wymogami naboru FERC, NSA niespodziewanie uznał, że konieczne było dostarczenie dodatkowych dokumentów, które nie były przewidziane ani w ustawie wdrożeniowej, ani w regulaminie naboru, ani w żadnym innym akcie regulującym postępowanie konkursowe. Na chwilę obecną firma nie otrzymała jeszcze pisemnych uzasadnień żadnego z wyroków wydanych przez NSA.


W związku z tymi rozstrzygnięciami, które budzą uzasadnione wątpliwości, firma Saber rozważa podjęcie kroków prawnych w obronie swoich interesów na forum instytucji unijnych. W szczególności analizowane jest skierowanie sprawy do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W dalszej perspektywie rozważane jest również złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Saber wygrywa w sądzie z CPPC

Pod koniec maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyroki korzystne dla spółki Saber sp. z o.o., która zaskarżyła decyzje Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) dotyczące odmowy dofinansowania w ramach pierwszego naboru Funduszu Europejskiego Rozwoju Cyfrowego (FERC) na kwotę ponad 437 milionów złotych. Sąd uznał, że w 12 przypadkach CPPC bezpodstawnie odmówiło zawarcia umów, a w 8 przypadkach negatywne oceny merytoryczne wniosków Saber były wydane z naruszeniem prawa. Tym samym stwierdzono, że działania CPPC były niezgodne z prawem, co skutkowało bezprawnym pozbawieniem Saber możliwości uzyskania dofinansowania.

 

Po korzystnych dla spółki Saber wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, CPPC złożyło skargi kasacyjne w każdej ze spraw do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Postępowania są w toku, oczekujemy na wyroki NSA.

 

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią notatki prasowej Saber.

Udział Saber w naborze konkursu FERC 01.01

SABER sp. z o.o. złożył wniosek na obszary konkursowe dla Działania FERC 01.01 mające na celu zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego. Po udzieleniu wszystkich wymaganych informacji i dokumentów, został zaakceptowany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) i skierowany do oceny merytorycznej. Mimo uzyskania pozytywnej oceny i wygranej w 12 obszarach konkursowych i umieszczeniu na ogólnopolskiej liście rankingowej, CPPC poinformowało SABER sp. z o.o. o braku możliwości zawarcia umów o dofinansowanie z powodu obaw co do zdolności finansowych i operacyjnych do realizacji projektu, powołując się na art. 61 ust. 4 ustawy zasad realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich.

 

Decyzja CPPC wydaje się być arbitralna i bezpodstawna, nieprzywiązująca uwagi do faktycznej sytuacji finansowej firmy, co może wskazywać na naruszenie prawa. Dodatkowo, argumentacja CPPC nie została poparta żadnym postępowaniem przeciwko firmie lub jej zarządzającym. Cała sytuacja wykluczyła SABER sp. z o.o. z możliwości pozyskania dofinansowania i realizacji projektu.

 

SABER sp. z o.o. jest w trakcie postępowania procesowego w Warszawskim Sądzie Administracyjnym w związku z wyżej opisaną sytuacją. Jesteśmy po pierwszych rozprawach i oczekujemy na wyroki WSA.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z szerszym opisem sytuacji przedstawionym w notatce prasowej.

Przynależymy do Konfederacji Lewiatan

To polska organizacja biznesowa, działająca w ramach Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych. W jej skład wchodzą firmy zainteresowane kształtowaniem i promowaniem rozwiązań sprzyjających cyfrowej transformacji oraz rozwojowi technologicznemu przedsiębiorstw, a także naszego kraju. Stawiamy na dialog i partnerstwo z administracją publiczną. Konfederacja Lewiatan posiada stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należy do Business Europe – największej europejskiej organizacji biznesowej. Skupia ona ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników, posiadających 100-letnią tradycję.